Co warto zobaczyć?
Skalnik
Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich – 945 m n.p.m, może pochwalić się aż dwoma wierzchołkami. Ten wyższy skrywa się w leśnej gęstwinie. Za to drugi, południowo-zachodni, czyli Ostra Mała, oferuje jedną z piękniejszych sudeckich panoram.
trasa od agroturystyki na szczyt to ok 1h 40m
Schronisko Szwajcarka
Schronisko Szwajcarka jest jedynym schroniskiem w Sudetach, które zachowało swój pierwotny kształt, wygląd, a także nazwę, którą otrzymało na cześć małżonki swojego pierwszego właściciela Wilhelma von Hohenzollerna. To schronisko turystyczne jest jedynym drewnianym budynkiem w Sudetach o tak długiej historii. Po II Wojnie Światowej budynek stał opustoszały i niszczał, dopiero w latach 50-tych powtórnie zagospodarowano go i urządzono schronisko.
trasa od agroturystyki do schroniska to ok 4h
Kolorowe jeziorka
Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.
trasa od agroturystyki do jeziorek to ok 3h 34m
Ruiny zamku Bolczów
Pod koniec XIV wieku, w okolicy Janowic Wielkich, został postawiony zamek warowny Bolczów, który obecnie jest jedną z ciekawszych ruin na terenach bliskich Karkonoszy, a w dodatku dostępnych zupełnie bezpłatnie. Dawniej, jeszcze przed II Wojną Światową, ruiny były nie tylko udostępnione do zwiedzania, ale również specjalnie do tego celu przystosowane – we wnętrzu znajdowała się karczma. Obecnie jedynym śladem dbałości o ruiny jest tablica informacyjna, z której można przeczytać historię zamku.
trasa od agroturystyki do zamku to ok 3h 44m
Sokoliki
Sokolik to drugi co do wysokości szczyt w Górach Sokolich, w Rudawach Janowickich. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach masywu znajduje się duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy, takie jak: „Krzywa Turnia”, „Sukiennice”, „Chatka”, „Stodoła”, „Jastrzębiec”, „Okienna” oraz „Ząbek”.
Najbardziej znane skałki „Sokoliki”, znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody.
trasa od agroturystyki do skałek to ok 4h 34m